Relacja z X. Warszawskiego Spotkania Małachowiaków

2015-11-23 19:39:22

 

 

     X-te Warszawskie Spotkania Małachowiaków  były wyjątkowe. Najpierw, 15 października, spotkaliśmy się w Muzeum Narodowym w gronie 17 osób, aby „pod egidą” Stefana Jakobielskiego  poznać eksponaty Galerii Faras – stałej ekspozycji Muzeum. Nasz kolega, dr Stefan Jakobielski, absolwent  Małachowianki z 1954 r,  jest od ponad 50-ciu lat pracownikiem Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN. Współpracował z prof.Michałowskim przy wykopaliskach i kontynuował jego dzieło.

Galeria Faras jest jedyną w Europie i wyjątkową w skali światowej ekspozycją zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego od VIII do XIV wieku naszej ery. Kolega Stefan, uczestniczący w ekspedycji do Sudanu, zorganizowanej dla odkrycia i wydobycia przedwiekowych skarbów kultury chrześcijańskiej w Faras, bardzo ciekawie opowiadał o organizacji tej wyprawy, historii świątyni odsłoniętej z piasków, fazach jej przebudowy oraz niektórych szczegółach prac związanych z ratowaniem fresków zdobiących ściany katedry, a teraz udostępnionych zwiedzającym.  Poznaliśmy także bogatą kolekcję przedmiotów odnalezionych na tamtym terenie.

Wspólne zwiedzanie było niezwykle miłe i pouczające. Bardzo serdecznie podziękowaliśmy naszemu koledze za ekscytujące przeżycie tego popołudnia .

Już 4 dni później, w poniedziałek 19go października, spotkaliśmy się ponownie w Klubie Lekarza. Rozmawialiśmy o naszych spostrzeżeniach i odczuciach związanych z wykopaliskami z  Faras, następnie, jak zwykle, wspominaliśmy Szkołę i dzieliliśmy się wrażeniami z ostatniego zjazdu. Głównym punktem spotkania było przybliżenie zebranym, mniej znanych faktów związanych zarówno z powstaniem Towarzystwa Małachowiaków, jego działalnością oraz z życia i organizacji samej Szkoły. Kolega Marek Chojnacki, zasłużony działacz Towarzystwa Małachowiaków zapoznawał nas z tymi wydarzeniami  ilustrując swoje wystąpienie zdjęciami. Mnie osobiście bardzo zaciekawiła sprawa związana z organizacją pierwszego zjazdu Małachowiaków i określenie 777- letniej historii Szkoły. Kolega Marek zwrócił uwagę na fakt, że zarówno pierwsze spotkanie grupy inicjatywnej do zorganizowania pierwszego Zjazdu, który odbył się w 1958 r., jak i pierwsze spotkanie inauguracyjne grupy warszawskiej Małachowiaków odbyło się w budynku NOT w Warszawie, przy ul. Czackiego.

Nasze spotkanie jak zwykle przebiegło w sympatycznej atmosferze. Pozdrawiamy wszystkich Małachowiaków i zapraszamy do nas. Prosimy o kontakt mailowy!

Najbliższe spotkanie planujemy na 14go marca (poniedziałek) jak zwykle w Klubie Lekarza przy ul Raszyńskiej 54

Wojciech Leśniewski
w-lesniewski@wp.pl
 

 

Wyszukiwarka


_____________________________________________

Wiadomości

Hymn Małachowiaków

To my, Małachowiacy

Chór Mieszany Minstrel

Dziękujemy naszym Darczyńcom: