Przemówienie prezesa Jacka Kaczyńskiego otwierające XVIII Zjazd

2015-06-22 00:03:18

 Płock 20.06.2015 r.


Szanowni Państwo

  W imieniu Zarządu Towarzystwa Wychowanków, Wychowawców i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im.Marszałka St.Małachowskiego w Płocku pragnę serdecznie podziękować wszystkim naszym Gościom przybyłym na dzisiejszą uroczystość.

     Gorąco witam wszystkich Małachowiaków przybyłych na Zjazd, często z odległych zakątków Polski i świata. Nie licząc godzin i kilometrów podróży wszyscy zgodnie kierujemy się do leżącego od 835 lat na Wzgórzu Tumskim naszego wspólnego gniazda, skąd nasz - Małachowiaków ród. Myślę, że dla wszystkich Nas zaszczytem jest przynależność do wielkiej rodziny Małachowiaków, w której jest tyle znamienitych postaci zasłużonych dla Ojczyzny i społeczeństwa. Kiedyś, jedni kilka, inni kilkanaście, a jeszcze inni kilkadziesiąt lat temu, właśnie w tym miejscu, w czcigodnych murach Małachowianki, rozpoczęliśmy nasze dorosłe życie i niczym ptaki wyfrunęliśmy w wielki świat. Jedno co Nas łączy, czego nasza dzisiejsza obecność jest tego dowodem, to fakt, że zawsze chętnie tutaj wracamy. Wiemy przecież, że zawsze możemy do naszej Alma Mater Plocensis wrócić jak do matki, która nas ukształtowała i zawsze otwiera przed nami swoje wrota, witając nas z otwartymi ramionami.

     Przytaczając słowa prof. Jerzego Pniewskiego podczas jubileuszowego Zjazdu w 1980 r.:

Możemy być dumni nie tylko z długiej historii tej Szkoły, ale przede wszystkim z wielu pięknych tradycji kultywowanych przez jej wybitnych pedagogów i uczniów i to niemal w każdym okresie jej istnienia

     Od siebie dodam, że możemy być dumni z naszego, Małachowiaków, dziedzictwa.

   Małachowianka, będąca najjaśniejszym punktem na mapie oświatowo-kulturowej regionu, wielokrotnie wyróżniana odznaczeniami państwowymi, wpisana do Klubu Najstarszych Szkół w Polsce i w Europie wciąż pozostaje dumą prastarego Płocka. Ta Szkoła, inna niż wszystkie, bliska naszym sercom to nasz wspólny obowiązek. Ogromna, odziedziczona po przodkach spuścizna jest wciąż pomnażana i wzbogacana dzisiejszymi dokonaniami. Będąc przez ostatnie 10 lat Prezesem Towarzystwa Małachowiaków, co poczytuję sobie za ogromny zaszczyt, mogę Szanowne Koleżanki i kolegów zapewnić, że Zarząd Towarzystwa ze wszystkich sił służył poczciwej sprawie - Małachowiance.

     Od czasu poprzedniego Zjazdu w 2010 roku udało się zrealizować następujące przedsięwzięcia i (wymienię tylko te najważniejsze):

- zakup wystawy o wybitnych absolwentach i wychowankach Małachowianki

- nadanie ulicy w Płocku imienia Jakuba Chojnackiego – Prezesa Honorowego Towarzystwa  ( podziękowanie dla Pani Poseł Elżbiety Gapińskiej za pomoc w zrealizowaniu tego zadania )

- ufundowanie, wykonanie i przekazanie miastu pomnika – ławeczki Jakuba Chojnackiego

- wyprodukowanie filmu o Małachowiance ( po Zjeździe w 2010 roku)

- organizacja obchodów 66 rocznicy wznowienia nauczania w Małachowiance po II wojnie światowej

- integracja społeczności Małachowiaków w konkursie „Nowoczesna szkoła” i zajęcie II miejsca w Polsce

- organizowanie corocznych Pikników Małachowiaków

- wsparcie działań Dyrekcji Szkoły w staraniach o fundusze na rewitalizację  ( podziękowanie dla Pani Poseł Elżbiety Gapińskiej w pozyskanie funduszy )

- wsparcie finansowe zakupów wyposażenia pracowni fizycznej i informatycznej

- wsparcie finansowe organizacji sportowych, chóru, olimpijczyków i uczestników innych konkursów

- wydawanie periodyku „Małachowiak”

- wydanie następujących pozycji:

  • Jan Chojnacki – Małachowiak
  • Gawędy o Małachowiakach – autor Maciej Górzyński
  • Małachowiacy zwyczajni i niezwykli 1180-2014 – autor Magdalena           Częstochowska - Jędrzejak
  • album Małachowianka – wyd.II – autor Halina i Stanisław Płuciennik

 - opracowanie nowego regulaminu „Medali Diligentiae”

 - opracowanie projektu nowego Statutu Towarzystwa

 - ufundowanie nowej konstrukcji dzwonu na wirydarzu Szkoły.

     Zrealizowanie wielu spośród wymienionych pozycji nie byłoby możliwe bez środków finansowych wyłożonych przez naszych Darczyńców. W tej chwili, z tego miejsca naszym kolegom z Zarządu – Markowi Chojnackiemu i Zbigniewowi Perzestemu pragnę powiedzieć: Serdecznie dziękuję. Zachęcam gorąco wszystkich Państwa do podejmowania inicjatyw na rzecz Małachowianki. Starajmy się wszyscy razem i każdy z osobna sprostać zobowiązaniom powziętym uroczyście w 1958 roku przez Komitet Wychowanków Małachowianki, którego nasze Towarzystwo jest dumnym spadkobiercą.

   Rozpoczynający się XVIII Zjazd nie mógłby się odbyć bez ogromnego zaangażowania Dyrekcji, Rady Pedagogicznej, Wszystkich pracowników i uczniów Szkoły. Wszystkim w imieniu Towarzystwa Małachowiaków za trud włożony w jego przygotowanie składam najszczersze, z serca płynące wyrazy uznania i podziękowania.

    Zaproponowaliśmy Państwu nieco odmienną formułę Zjazdu niż w poprzednich latach. Mam nadzieję, że wszystkim nam dostarczy ona wielu niezapomnianych wrażeń i emocji.

     Każdy z Nas dostrzegł inne powody, aby odwiedzić swoją Szkołę, pooddychać jej powietrzem, poczuć klimat i niepowtarzalną atmosferę tych murów, wrócić wreszcie do czasów młodości. Ale wielu z nas w drodze na Zjazd połaczyła chęć zobaczenia nowej Małachowianki po rewitalizacji zabytkowej substancji Szkoły. Wyrażamy swoje zadowolenie z efektów zakończonego remontu, Nasza Alma Mater Plocensis odmłodniała, stała się jednocześnie modnym obiektem, który pragnie odwiedzać coraz więcej osób. W dniach otwartych ustawiają się kolejki chętnych do zwiedzania. Jak nigdy wcześniej, aktualne stają się słowa Małachowiaka, Stefana Gołębiowskiego:

 „Szkoło,

wieków urodo,

 nikt, tylko Ty

 jedna tak umiesz

być starą i zarazem

 młodą”

     Na koniec poproszę Wszystkich Państwa o powstanie i uczczenie minutą ciszy tych spośród naszej – Małachowiaków rodziny, którym nie było dane doczekać dzisiejszej uroczystości, zwłaszcza tych, którzy odeszli od Nas od ostatniego Zjazdu.

Wyszukiwarka


_____________________________________________

Wiadomości

Hymn Małachowiaków

To my, Małachowiacy

Chór Mieszany Minstrel

Dziękujemy naszym Darczyńcom: