VIII Spotkanie Małachowiaków w Warszawie było bardzo udane!

2014-09-22 15:12:15

     W Warszawie 29 września 2014 w Klubie Lekarza przy ul. Raszyńskiej 54, dzięki organizatorskim wysiłkom Wojtka Leśniewskiego, odbyło się kolejne, ósme już, Warszawskie Spotkanie Małachowiaków. 13 osób uczestniczących i dwie osoby nieobecne, ale usprawiedliwione, to stali bywalcy naszych wieczorów, bardzo ciekawych i jednoczących nas w jedną wspólną klasę szkolną.
 
     Tematem spotkania, które tradycyjnie rozpoczęło się serdecznymi uściskami, była miła niespodzianka przygotowana przez Maćka Górzyńskiego wraz z Markiem Chojnackim oraz Leonarda Tykarskiego.
 
      Maciek Górzyński, autor kilku książek, m.in. „Moje życie z Petrochemią w tle” napisał kolejną, pt „Gawędy o Małachowiakach”, w której nakreślił dzieje kilku zasłużonych i znanych wychowanków naszej ALMA MATER. Podczas spotkania autor osobiście przybliżył nam  zdarzenia historyczne i podał źródła, z których korzystał pisząc o pilocie, Janie Zumbachu (dowódcy Dywizjonu 303 w 1942r).  Opowiadał także o rodzinach Chojnackich, Hinców i o Wiesławie Cygańskim , których historie opisał w książce. Książkę tę, zupełnie świeżo i bardzo fajnie wydaną staraniem i na zlecenie Towarzystwa Małachowiaków przyjęliśmy z wielką radością, ale na dedykację musimy zaczekać do następnego spotkania, ponieważ zabrakło autorowi czasu na indywidualne dedykacje.
 
     Leonard Tykarski, autor unikalnych zdjęć Kaplicy, która w naszych szkolnych czasach była zamknięta a wejście do niej srogo zakazane, pokazał i omówił swoje prace, a następnie mieliśmy okazję porównać je ze współcześnie zrobionymi zdjęciami w odtworzonym wnętrzu.
 
     Ania Cabajewska - Wieczyńska dokończyła prezentację zdjęć z wyprawy do Nowej Zelandii i Australii , które pokazywała na poprzednim, wiosennym spotkaniu. Były to zdjęcia z Singapuru, ciekawe, bo współczesna architektura miasta zadziwia rozmachem i kształtem mostów i budynków, m.in. największym na świecie budynkiem hotelu, w którym jest ponad 2500 pokoi.
 
     Nie mogło zabraknąć też tradycyjnych rozmów i wspomnień. Wszyscy uczestnicy spotkania, w tak zwanym „między czasie”, dzielili się anegdotami o nauczycielach i kolegach, jak zwykle pamiętając tylko zabawne, miłe zdarzenia. W cytatach i przedstawianiu opowiastek celował Władek Ketliński – wykazał w tym niebywały talent i pamięć. Jak zwykle były albumy i zdjęcia, z których jedno, przyniesione przez Wenę Majewską (Namysłowską), ze zjazdu szkolnego 1990 r. szczególnie mnie wzruszyło.
 
     Byłoby bardzo miło zobaczyć tamte koleżanki na kolejnym spotkaniu, które, zwyczajowo już, powinno odbyć się w marcu 2015 r. O dokładnym terminie i miejscu spotkania zawiadomimy, ponieważ planujemy wspólne zwiedzanie Zamku Królewskiego, korzystając z własnego przewodnika, którym zgodził się być Maciej Górzyński – kiedyś  pracujący na Zamku i współpracujący z prof. Gejsztorem w czasach odbudowy i organizacji jego funkcjonowania w życiu Warszawy.
 
     Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich Wychowanków Małachowianki, bez względu na miejsce zamieszkania, do naszego grona spotykającego się w Warszawie.

 

                                                                                         
                                                                                                                        Zofia Wilkowska(Gałajda)
 
 
 
Zapraszamy Państwa do galerii, gdzie można obejrzeć fotograficzne wspomnienia  z naszych spotkań.

Wyszukiwarka


_____________________________________________

Wiadomości

Hymn Małachowiaków

To my, Małachowiacy

Chór Mieszany Minstrel

Dziękujemy naszym Darczyńcom: