Sprawozdanie z działalności - kwiecień 2010

2011-04-01 20:01:20

Działalność Towarzystwa Wychowanków, Wychowawców i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku w okresie pomiędzy XVI a XVII Zjazdem 2005 – 2010 r.

 

     Towarzystwo Wychowanków, Wychowawców i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, szczyci się już 52-letnią nieprzerwaną działalnością na rzecz szacownej „Małachowianki”. Początki tej działalności dał X Zjazd absolwentów w 1958 r. przekształcając Komitet Organizacyjny Zjazdu w Komitet Wykonawczy pod kierownictwem Jakuba Chojnackiego, który miał strzec postanowień Zjazdu i wykonywania jego 20 uchwał.

       

„Dni upływające między Zjazdami Małachowiaków wypełnia codzienna praca, rodzinne radości i troski, różne większe i mniejsze sprawy życiowe. Tym bardziej mobilizują nas Zjazdy, Jubileusze i spotkania roczników maturalnych”, tak w skrócie brzmi początek wypowiedzi prezesa Towarzystwa Jacka Kaczyńskiego w słowie wstępnym do marcowego wydania w 2007 r. biuletynu „Małachowiak” redagowanego przez Panią prof. Elżbietę-Ciesielską Zając.
       

     W bieżącym roku, w czerwcu odbędzie się XVII Zjazd „Małachowiaków”, z okazji 830-lecia Szkoły. Towarzystwo Wychowanków wybrane przez uczestników Zjazdu w 2005 r. nie marnowało tego czasu. Na miarę sił i posiadanych środków „ku pożytkowi dobra wspólnego” służyło, poświęcając swój prywatny czas zacnej Alma Mater Plocensis. Towarzystwo jako zespół i poszczególni członkowie mogą się pochwalić wieloma cennymi społecznie działaniami o czym w dalszej części, ale najpierw to co nie można zaliczyć do sukcesów. Nie udało się z różnych przyczyn uruchomić odpowiednio dopracowanej witryny internetowej, samodzielnej, bądź wspólnie zarządzanej z uczniami Szkoły, oraz zarejestrować Towarzystwa jako Organizacji Pożytku Publicznego. Tego typu rejestracja mogłaby spowodować napływ darowizn i 1% podatku od wychowanków i sympatyków „Małachowianki”. Są to dwie dosyć ważne sprawy do pilnego załatwienia przez nowo wybrany Komitet Wychowanków na XVII Zjeździe.

  Natomiast lista pozytywnych działań członków Komitetu jest o wiele dłuższa i bogatsza. Na pewno najbardziej ważkim i cennym wydarzeniem (darem serca) było utworzenie przez członka Komitetu i absolwenta „Małachowianki” z 1955 r. ks. prof. Wojciecha Góralskiego w lutym 2006 Fundacji „Pro Futuro” im. bł. Leona Wetmańskiego. Fundacja służy celom dobroczynności oraz ochrony dziedzictwa kulturowego, w szczególności stypendia dla uczniów „Małachowianki” 50% i innym celom społecznym.

  

     Od listopada 2006 zostało wznowione wydawnictwo Komitetu Wychowanków, biuletyn „Małachowiak”, przy wielkim nakładzie pracy Pani prof. Elżbiety Ciesielskiej- Zając. Swój udział ma też w tym kol. Hanna Hejke-Mojzesowicz. Do końca 2009 r. ukazały się trzy numery, listopad 2006, marzec 2007, maj 2008. Ukazał się też biuletyn specjalny staraniem Wojciecha Nowysza, opracowany w 2008 r. i wydany na okoliczność 50-lecia powstania i działalności na rzecz „Małachowianki - Towarzystwa Wychowanków, przepięknej uroczystości która miała miejsce w dniu 21 czerwca 2008 r. Uroczysta oprawa która temu towarzyszyła  wymaga krótkiej relacji. Dzięki zaangażowaniu Pani dyr. Renaty Kutyło-Utzig, prof. Elżbiety Ciesielskiej-Zając i innym osobom ze Szkoły i Towarzystwa Wychowanków, którzy pamiętali i cenili założyciela i przez trzydzieści lat przewodniczącego Jakuba Chojnackiego, uroczystości jubileuszowe nabrały wymiaru szczególnego. Poczynając od Komitetu Honorowego w osobach: Tadeusz Mazowiecki, Adam Struzik, bp. Andrzej Suski, Zbigniew Kruszewski i Konrad Jaskóła i na uroczystym programie programie kończąc. Początkiem była msza święta w Farze, potem odsłonięcie dwóch tablic pamiątkowych. Następnie odbyła się dwugodzinna konferencja naukowa zakończona pięknym koncertem gitarowym prof. Jana Oberbeka. Konferencji towarzyszyły też dwie wystawy autorstwa Leonarda Tykarskiego i Wojciecha Krzywińskiego. Ta część zakończyła się zwiedzaniem szkolnego muzeum i skromnym popołudniowym rautem. Wieczorem,  odbył się uroczysty ale też tradycyjny, VI już Piknik Małachowiaków, zorganizowany jak zwykle przy dużym udziale Wojciecha Nowysza. W trakcie tego bardzo sympatycznego wieczoru zebrano ponad 200 podpisów pod wnioskiem Komitetu, a zgłoszonym na Zarządzie przez Marka Szczygielskiego, propozycji o wystąpienie do władz miasta w sprawie nadania uliczce pomiędzy sądem a TNP, im. dr inż. Jakuba Chojnackiego. Prócz tego uczniowie-sportowcy zorganizowali zbiórkę, z niezłym skutkiem na potrzeby swoich obozów sportowych. Dzień i wieczór niezwykle udany pozostający na długo w pamięci uczestników, a do tego wspomnienia, nostalgia i… dawne miłości.

    Druga bardzo zapadająca w pamięć uroczystość, tym razem uroczystość patriotyczna to poświęcenie tzw. tablicy Katyńskiej ufundowanej przez Komitet Wychowanków, odbyła się 18 września 2009 r. Czyli wieczór szczególny, wyjątkowy, wzruszający, przygotowany dużym nakładem sił i inwencji przez Szkołę przy współdziałaniu członków Komitetu i ks. dra Janusza Wiśniewskiego. To była msza polowa koncelebrowana przez bp. Marcina Marcinkowskiego wraz z ks. prof. Michałem Grzybowskim i ks. kan. Ryszardem Dybińskim w obecności między innymi marszałka Adama Struzika, starosty Michała Boszko i wielu innych prominentnych gości. Patronat nad tą uroczystością sprawował MON i Komendant Główny Policji. W uroczystości udział wzięły dwie kompanie honorowe które oddały potrójną salwę honorową na cześć zamordowanych. Był okolicznościowy historyczny spektakl teatralny przygotowany z wielkim pietyzmem przez panią dyrektor i występ chóru szkolnego kierowanego od lat przez Sławomira Gałczyńskiego. Były poczty sztandarowe. Niezapomniany doniosły wieczór. W Szkole była zorganizowana wystawa pt. „W Służbie Ojczyzny Wiekuistej”, ku czci żołnierzy i policjantów zamordowanych na terenach ZSSR w czasie 1935 – 1956 r. To wszystko co jest napisane na temat przebiegu tej uroczystości nabiera jeszcze bardziej wyrazistości po tragedii na lotnisku w Smoleńsku. Cześć ich pamięci.
     Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej była jednocześnie początkiem Roku Zjazdowego na podstawie uchwały podjętej przez Zarząd Towarzystwa 25 czerwca 2009 r. na wniosek Tadeusza Zombirta. Rok Zjazdowy zakończy się  Zjazdem w czerwcu 2010 r.

     Było też dużo działań bieżących ze strony członków Towarzystwa, którzy poświęcają swój czas na działania na rzecz swojej Alma Mater Plocensis. Przede wszystkim były to działania mające na celu zdobycie źródeł finansowaniana dla zaspokojanie najpilniejszych potrzeb Małachowianki i jej uczniów. Starano się o to z różnych źródeł, od władz miejskich, samorządowych, sponsorów prywatnych, Orlenu, firm państwowych, prywatnych itp. Z okazji zbliżającego się Zjazdu otrzymaliśmy wsparcie patronackie i finansowe od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w wysokości, a Marszałek Adam Struzik objął patronatem honorowym Nasz Jubileuszowy  Zjazd z okazji 830-lat funkcjonowania Szkoły. W tym miejscu należą się podziękowania dla kol. Barbary Koryckiej, która już od 20-lat jest członkiem Towarzystwa i prowadzi społecznie rachunkowość Komitetu. W trakcie trwania aktualnej kadencji  oprócz wsparcia finansowego dla wspomnianych wyżej uroczystości, wspomagano finansowo wyjazdy uczniów na olimpiady przedmiotowe (duże sukcesy uczniów i ich nauczycieli), teatr integracyjny, również z udziałem młodzieży z poza Polski, chór szkolny, drużyny sportowe, ufundowano też nagrody dla uczniów którzy zajmą pierwsze trzy miejsca w konkursie na najlepszy uczniowski film o Małachowiance itp. Komitet włączył się również finansowo w społeczną akcję zbiórki pieniędzy dla utrwalenia pamięci wielkiego płocczanina Wacława Milke. Trzeba również wspomnieć, że członkowie Towarzystwa poprzez swoje kontakty i starania powodują bezpośrednią pomoc dla Szkoły, co nie jest rejestrowane w rachunkowości Towarzystwa. Oprócz tak wspaniałego pomysłu jak fundacja Pro Futuro ks. prof. W. Góralskiego, były też nieco inne, pomniejsze inicjatywy. Szkoła wzbogaciła się o maszt flagowy ofiarowany przez kol. Zbigniewa Perzestego, o wyposażenie pracowni fizycznej, oszklone gabloty wystawiennicze, laptop, kamerę HD, wykładzinę na korytarz, oraz pamiątki i rzeczy osobiste do muzeum szkolnego po zmarłym w 2006 r. absolwencie z 1945 r. a założycielu i 30-letnim przewodniczącym Komitetu dr. inż. Jakubie Chojnackim. Zgodnie z dobrą tradycją zjazdową, uczestnicy zjazdu pozostawiali po sobie jakąś trwałą pamiątkę. Tak będzie i teraz. Głównemu wejściu do Małachowianki doda blasku i dostojeństwa HERB Szkoły wraz z napisem ALMA MATER PLOCENSIS.
 
 

Kronikarski obowiązek nakazuje upamiętnić skład Zarządu Towarzystwa w jakim kończy tą kadencję;

Prezydium:

Jacek Kaczyński – Prezes
Mieczysław Kamiński – Wiceprezes
Barbara Korycka – Skarbnik
Sławomir Gałczyński – Sekretarz od 27.11.2008 r.
Małgorzata Rutecka – Konsultant prawny

Członkowie Zarządu:

Ks. Wojciech Góralski
Marek Chojnacki – od 27.11.2008 r.
Hanna Hejke-Mojzesowicz
Maria Kaczmarczyk
Ewa Kawiecka
Stanisław Kłobukowski
Wojciech Nowysz
Zbigniew Perzesty
Marek Szczygielski
Tadeusz Zombirt

Komisja Rewizyjna:

Andrzej Józefowski
Wojciech Krzywiński
Wojciech Napiórkowski
Bożena Wernik-Myślinska


     „ BĄDŹMY DUMNI ZE SWEGO DZIEDZICTWA”


Opracował
Marek Chojnacki

Wyszukiwarka


_____________________________________________

Wiadomości

Hymn Małachowiaków

To my, Małachowiacy

Chór Mieszany Minstrel

Dziękujemy naszym Darczyńcom: