IX Warszawskie Spotkanie Małachowiaków - 23.III.2015

2015-04-08 20:19:35

     
   1.Teresa Tykarska; 2.Wojciech Leśniewski; 3.Grażyna Leśniewska; 4.Tomasz Górzyński; 5.Maciej Górzyński; 6.Maria Kietlińska;  7.Teresa Górzyńska; 8.Anna Runo; 9.Jerzy Bartold; 10.Jagoda Pietryszyn; 11.Stefan Jakobielski; 12.Stanisław Zejdler; 13.Zofia Zejdler; 14Władysław Kietliński; 15.Sławomira Kozińska; 16.Andrzej Koziński; 17.Weronika Namysłowska; 18.Krystyna Ziętkiewicz; 19.Marek Chojnacki; 20.Danuta Chojnacka; 21.Józef Maroński; 22.Andrzej Siemiński; 23.Anna Kołodziejska. Brak tu robiącego zdjęcie Leonarda Tykarskiego  
     
     Kolejne nasze spotkanie było inne niż dotychczas. Nie zasiadaliśmy w przyjaznym  Klubie Lekarza, nie prowadziliśmy naszych szkolnych dysput. Zgodnie z zapowiedzią na poprzednim  spotkaniu  Maciej Górzyński zorganizował nam zwiedzanie Zamku Królewskiego wg własnego scenariusza.  Spotkaliśmy się w poniedziałek 23 marca na schodkach przed „Pizza Hut” obok Zamku Królewskiego tuż przed jedenastą. 
 
     Pogoda tego dnia była bardzo ładna. Słońce świeciło pełną siłą swych wiosennych promieni. Niektórzy z nas przybyli razem z małżonkami. W sumie grupa liczyła 23 osoby. Poniedziałek to dzień, w którym Zamek jest zamknięty dla turystów a przewodnicy  nie pracują. Nasza grupa  w dobrym nastroju weszła  do Zamku przez Bramę Senatorską.  Po zejściu do szatni okazało się, że wcale nie jesteśmy tu sami. Spotkaliśmy kilka grup młodzieży szkolnej odbywających zajęcia dydaktyczne związane z historią i sztuką. Maciej przedstawił nam pracownika Zamku panią Jadwigę Pietryszyn  jako naszą przewodniczkę. Jak się za chwilę okazało jest ona także absolwentką Małachowianki  i dołącza na stałe do naszej grupy. Po opuszczeniu szatni udaliśmy się do sali kinowej, w której obejrzeliśmy unikalny, stary film z lat  siedemdziesiątych  ubiegłego stulecia, film na temat  historii Zamku Królewskiego począwszy od XIV wieku. Największe  wrażenie zrobiły na nas sekwencje  pokazujące zagładę Zamku podczas II wojny światowej. Po około 45 minutowym seansie, uzbrojeni w wiedzę historyczną rozpoczęliśmy zwiedzanie kilkudziesięciu pomieszczeń, sal przepięknie urządzonych. Jadwiga  starała się przekazać nam jak najwięcej wiadomości ze swej ogromnej wiedzy na temat samego Zamku, jak i poszczególnych pomieszczeń i obiektów w nich zgromadzonych. Maciej Górzyński  dodawał od siebie szereg ciekawostek i okolicznościowych przypowieści. W jego wypowiedziach wyczuwało się  wielkie ciepło dla tych historycznych czasów, w których jako jeden z dyrektorów Zamku Królewskiego pracował przy jego organizacji , podstaw funkcjonowania, pozyskiwania zbiorów i odbudowy wnętrz, kiedy szefem był prof. Aleksander Gieysztor. 
 
     Okazuje się, że pomimo całkowitego wojennego zniszczenia  sporo udało się przywrócić do pierwotnego stanu w oparciu o zachowane ryciny, odnalezione części dokumentacji  i  przedwojenne zdjęcia. Powrót uratowanych przez społeczeństwo  dawnych zbiorów, także zachowanych z gruzów elementów architektonicznych, stiuków  itp. przedmiotów  pozwolił na to, aby obecny wygląd dużej części wnętrz zamkowych został prawie dokładnie przybliżony czasom dawnej świetności, kiedy Zamek odgrywał w Warszawie i Polsce dużą rolę kulturalną i polityczną.
     Gdyby ktoś chciał poszerzyć swą wiedzę w tym zakresie, polecam stronę internetową  www.zamek–krolewski.pl/historia/historia 
 
     Będziemy długo wspominać  to,  jakże ciekawe spotkanie z Zamkiem Królewskim w Warszawie. 

Wojciech Leśniewski
 
PS :  Bardzo fajnie jest spotykać się w Warszawie w takim miłym gronie przyjaciół Małachowiaków i wspólnie przeżywać ciekawe chwile. A wszystko to dzięki Andrzejowi Kozińskiemu, który w 2011 roku zainicjował warszawskie spotkania Małachowiaków. 
 
Zapraszamy Państwa do obejrzenia galerii zdjęć z naszych Warszawskich Spotkań.

Wyszukiwarka


_____________________________________________

Wiadomości

Hymn Małachowiaków

To my, Małachowiacy

Chór Mieszany Minstrel

Dziękujemy naszym Darczyńcom: